☝️VÝPRODEJ PRODUKTŮzobrazit nabídku | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Vše o potížích s paží, zápěstím a ramenem

Odborné články, účinné cviky a rady k potížím s paží, zápěstím a ramenem

Cviky na oblast paže, zápěstí, rameno

S odborníky na fyzioterapii jsme sestavili sadu cviků, které vám pomohou od potíží. Můžete je cvičit doma i v kanceláři.

Odborníci odpovídali na téma paže, zápěstí, rameno

Píchání pod lopatkou

Dobrý den,

už týden mě píchá pod pravou lopatkou. Nejvíce mě to trápí při hlubokém nádechu a kýchnutí. Poradíte, co s tím?

Dobrý den,

bolest pod pravou lopatkou zhoršující se při nádechu a kýchnutí může být způsobena blokádou žebra. Doporučila bych návštěvu zkušeného fyzioterapeuta nebo lékaře, který vyšetřením diagnostikuje pravou příčinu problému a navrhne následné řešení. Do té doby můžete vyzkoušet cviky na bolest a protažení hrudníku na našem webu.

Zobrazit celou odpověď

Rehabilitace po operaci karpálního tunelu

Hezký den,

zajímalo by mě, jak probíhá rehabilitace po operaci karpálního tunelu?

Dobrý den,

celý proces postupného rozcvičování ruky a zápěstí se řídí individuálně podle nařízení operatéra a rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta. Po vytažení stehů se uvolňuje jizva, rozhýbávají se prsty, provádí se jemné hmaty na snížení otoku ruky. Jakmile to operatér dovolí, může pacient začít s nácvikem zatěžování (opory) o ruku a lehce začít posilovat se zátěží nebo odporem gumové pásky (therabandu). Léčba může být doplněna aplikací laseru na jizvu.

Pokud by vás zajímalo více, v článku o karpálním tunelu najdete více informací.

Zobrazit celou odpověď

Léčba syndromu karpálního tunelu cvičením

Hezký den,

chtěl bych se zeptat, lze pouze cvičením vyléčit syndrom karpálního tunelu?

Dobrý den,

pokud se jedná o počáteční stádium onemocnění a pokud se odstraní hlavní příčina způsobující přetížení zápěstí, lze správně zvoleným cvičením příznaky syndromu karpálního tunelu zmírnit nebo zcela eliminovat. V pokročilejších stádiích se naděje na úspěch snižuje.

Další informace o cvičení na karpální tunel najdete v mém článku.

Zobrazit celou odpověď

Dobrý den,

masáž je příjemná procedura, která nám pomůže s odbouráním stresu, uvolněním svalového napětí a v případě lymfatické masáže i se snížením otoku. Z těchto všech důvodů určitě může masáž pomoci jako prevence vzniku syndromu karpálního tunelu. Při eliminaci hlavní příčiny vzniku syndromu karpálního tunelu může masáž v kombinaci s rehabilitací pomoci při léčbě počátečního stádia tohoto onemocnění.

Více o syndromu karpálního tunelu jsem napsal v podrobném článku.

Zobrazit celou odpověď

Profesionální hudebník a sport

Dobrý den. Mohla bych znát Váš názor na to, zda je vhodné, aby klavírista nebo obecně profesionální hudebník trénoval na lezecké stěně? Děkuji

Dobrý den,

děkuji za váš velmi zajímavý dotaz. Přiznám se, že Vám nemohu jednoznačně odpovědět ano nebo ne, protože nemám vlastní zkušenost s lezením. Za to mám vlastní zkušenost z hraním na příčnou flétnu a volejbalem. A přestože jsem obě činnosti dělala jako koníčky, tak to bylo velmi těžké skloubit, protože nárazy na klouby při volejbale jednoznačně ovlivňovaly hybnost a rychlost prstů při hře na flétnu. Při lezení potřebujete hlavně sílu v konečcích prstů, která do jisté míry může ovlivňovat hbitost prstů. A celkově zvýšené svalové napětí v ruce a prstech může ovlivňovat schopnost rozpětí prstů.

Ale jsou to z mé strany hypotézy a jak říkám, nemám vlastní zkušenost. Dala bych na osobní pocit a také záleží, jak často se na stěnu hudebník dostane – čím méně a menší pravidelnost, tím bych tomu nedávala takovou váhu a pozornost.

Zobrazit celou odpověď

Nesouměrnost ramen

Dobrý den, je mi 18 let a hodně sedím doma u počítače. Dnes jsem si všiml, že mám pravé rameno o něco níže než levé, když nosím batoh do školy tak možná o něco více tlačí na pravé rameno. Je to normální? Celkem mě to rozhodilo.

Dobrý den,

jistou asymetrii lze tolerovat, když víme z čeho pramení a je nějakým způsobem kompenzovaná. Jestli často sedíte u počítače, je velmi důležité sedět správně a na vhodné zdravotní židli, abyste si v pozdějším věku zbytečně nezadělal na zdravotní potíže. A také je vhodné zařadit pravidelný pohyb. Nevím, jestli se věnujete nějakému sportu, ze kterého by ta vaše nesouměrnost ramen mohla vznikat. Každopádně je dobré, že si toho všímáte a bylo by vhodné to probrat s nějakým odborníkem.

Zobrazit celou odpověď

Pocit písku při otočení hlavy na levou stranu, bolest levé ruky, občasné brnění, menší cir v ruce

Dobrý den, mám na Vás dotaz, už půl roku mě trápí bolest levé ruky, bolest pod lopatkou od krční páteře. Při otočení hlavy do leva mám pocit jakoby mi tam drhnul písek. V levé ruce těžkého nic neudržím. Už je to nesnesitelné. V noci se budím, protože nevím kam ruku dát, mám pocit jakoby mě tam něco tlačilo.
Mám za sebou rehabilitace, rázové vlny, ale nic se bohužel nezměnilo. 
Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den, z toho, co popisujete, se domnívám že vaše potíže pravděpodobně pramení od krční páteře. Rtg krční páteře vám někdo dělal? Jaký byl nález? Ten pocit písku při rotaci hlavy bývá u stavů, kde dochází k degeneraci meziobratlovych plotének, je to stejné jako s kolenním kloubem. Ve chvíli, kdy se chrupavka obrousí, dochází k oděru kost na kost a to může vyvolat tento pocit.

Co se týče propagace potíží do horní končetiny, tak tam bych se opravdu zaměřila na postavení krční páteře a ramenního pletence (rameno, lopatka) jestli vše funguje tak, jak má. Říkáte, že jste po rehabilitacích. Bohužel nevím, na co konkrétně byly zaměřené, ale pokud nepomohly, hledala bych dále.

S pozdravem Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Související pojmy